Latem, gdy żar leje się z nieba, a przelotny deszcz pada raz na kilkanaście dni, należy specjalną troską otoczyć przydomowy ogród. Nie należy dopuszczać do przesuszenia gleby, uschnięcia roślin czy namnożenia się glonów w oczku wodnym. Jak zatem dbać o kondycję ogrodu w okresie upałów?
Nawadnianie roślin w czasie suszy
Zwłaszcza w małych miejscowościach należy pamiętać, że kiedy jedni mieszkańcy obficie podlewają swoje ogrody, inni mogą nie mieć z tego powodu wody w kranie. Dlatego też konieczne jest rozsądne gospodarowanie wodą. Ze względu na warunki termiczne zmieniające się w ciągu doby, najlepszą porą dnia na podlewanie będzie wczesny ranek oraz późny wieczór (a najlepiej noc), ponieważ przy niższej temperaturze wyparuje o wiele mniej wody. Aby jednak nie utrudniać życia sąsiadom, powinno się zakończyć poranne nawadnianie przed godziną 6, a wieczorne rozpocząć dopiero po 23. Lepsze efekty daje rzadsze, ale głębsze podlewanie roślin, dzięki czemu woda głębiej przesiąka do gleby i nawadnia niżej położone korzenie. Należy też obserwować aktualne komunikaty od lokalnych władz, ponieważ w ekstremalnych przypadkach nawadnianie ogrodów może być zabronione, aby zapewnić mieszkańcom wodę pitną.
Jak chronić glebę przed utratą wilgoci?
Intensywne promienie słoneczne i wysokie temperatury sprawiają, że gleba paruje, tracąc mnóstwo wody. Aby temu zapobiec, możemy na przykład:
- ściółkować, czyli pokryć glebę warstwą ściółki (korą drzewną, trocinami, słomą lub kompostem). Taki płaszcz ochronny pomaga w utrzymaniu wilgoci i znacząco ogranicza parowanie;
- wzbogacać glebę kompostem lub innymi organicznymi nawozami – w ten sposób poprawimy strukturę gleby oraz jej zdolność do magazynowania wody,
- ograniczyć koszenie trawy – latem nie powinna być ona zbyt niska, a w upalne dni najlepiej w ogóle zrezygnować z koszenia, ponieważ w ten sposób możemy wyrządzić trawnikowi więcej szkody niż pożytku,
- w kolejnym roku na wiosnę warto rozważyć założenie kwietnej łąki zamiast tradycyjnego trawnika. Taka łąka nie tylko przepięknie wygląda, ale też daje pożywienie pszczołom i trzmielom, a przy tym nie wymaga dużego zachodu. Koszenie zaleca się tylko raz w roku, można też ograniczyć intensywność podlewania.
Jak chronić rośliny przed uschnięciem w okresie suszy?
Oprócz regularnego podlewania warto też usuwać chwasty z ogrodu, ponieważ większość ekspansywnych gatunków konkuruje o wodę z roślinami ozdobnymi. Zaleca się przycinanie w celu usunięcia chorych czy uszkodzonych części roślin, jednak nie należy robić tego w słoneczny, upalny dzień, aby nie narazić roślin na poparzenia. Ekstremalne temperatury w czerwcu, lipcu i sierpniu powinny też skłaniać do przemyślanego planowania nasadzeń w kolejnym roku (albo w procesie zakładania nowego ogrodu). Pewnej troski może również wymagać oczko wodne, w którym namnażają się glony. Aby ograniczyć ich obecność, należy zwiększyć wydajność filtracji wody.
Potrzebujesz pomocy doświadczonego ogrodnika w pielęgnacji ogrodu w upalne, letnie dni? Zapraszamy do współpracy na terenie Warszawy, Józefowa, Konstancina, Piaseczna, Otwocka oraz okolic. Pomożemy Ci ochronić rośliny przed słońcem, zabezpieczymy glebę przed wysychaniem, założymy systemy nawadniające i wykonamy wiele innych usług ogrodniczych.