Wszystko, co musisz wiedzieć o kompostowaniu w ogrodzie

W ogrodzie, zwłaszcza zrównoważonym biologicznie, niezwykle ważne jest wykorzystywanie w pełni naturalnych nawozów wspierających prawidłowy wzrost roślin. Jednym z najprostszych, a przy tym najtańszych sposobów jest przygotowanie własnego kompostownika, gdzie następuje naturalny proces rozkładu materii organicznej przy udziale mikroorganizmów. Kompostowanie pozwala przekształcać odpady w wartościowy nawóz, bogaty w składniki odżywcze i próchnicę.

Skład i funkcja kompostu

Kompost pomaga utrzymać zdrową, żyzną glebę – poprawia jej strukturę, zwiększa przepuszczalność oraz ułatwia późniejszą dystrybucję wody. Dostarcza ziemi niezbędne mikro- i makroelementy, stymulując wzrost roślin oraz poprawiając ich odporność na choroby. Kompostowanie ma także drugą potężną zaletę, bo pozwala łatwo pozbyć się organicznych odpadów pochodzenia roślinnego z ogrodu i domowej kuchni. Do takiego naturalnego kosza na śmieci można wyrzucić na przykład obierki warzyw i owoców, resztki jedzenia (warzyw, pieczywa), skoszoną trawę, ścięte gałęzie, słomę, zrębki drzewne i trociny, a nawet papier, o ile jest pozbawiony nadruków. Nie należy jednak kompostować mięsa, nabiału, tłuszczów ani chwastów z nasionami czy chorych roślin, aby w ten sposób nie zachwiać równowagi biologicznej kompostu. Można natomiast dodawać specjalne preparaty przyspieszające rozkład, dzięki czemu kompost dojrzewa szybciej.

Proces kompostowania

Zanim skoszona trawa czy jabłka, które spadły z drzewa i zdążyły nieco przegnić na ziemi, staną się pełnowartościowym nawozem, musi minąć kilka tygodni lub nawet miesięcy, w zależności od warunków atmosferycznych i rodzaju kompostowanych materiałów. Proces kompostowania składa się z dwóch etapów:

  • fermentacji – przy udziale mikroorganizmów tlenowych dochodzi do rozkładu materii organicznej. W tym procesie produktem ubocznym jest wzrost temperatury oraz uwalnianie dwutlenku węgla;
  • humifikacji – czyli rozkładu bardziej złożonych związków organicznych przez mikroorganizmy tlenowe. Produktem jest próchnica, a proces przebiega znacznie wolniej od fermentacji, nie powoduje też wzrostu temperatury.

Dojrzały kompost ma ciemnobrązową barwę, strukturę ziemi i zapach leśnej ściółki – jedynie na początku procesu musimy cierpliwie znieść nieprzyjemne aromaty odpadów bio.

Jak zacząć i prowadzić kompostownik, by czerpać korzyści z naturalnego nawozu?

Aby zacząć prowadzić kompostownik, należy odpowiednio przygotować miejsce, w którym pozostanie już na stałe. Wybierz taką lokalizację w ogrodzie, która nie będzie widoczna dla oka, ale jednocześnie zapewni kompostowi dostęp powietrza i ochronę przed słońcem oraz deszczem. Następnie umieść tam pojemnik – możesz np. kupić gotowy zbiornik drewniany, plastikowy lub metalowy w sklepie ogrodniczym albo samodzielnie zbudować z desek bądź zużytych palet. Dno kompostownika wyłóż gałęziami lub słomą, aby zapewnić prawidłowy drenaż. Następnie układaj warstwy suchych liści i zielonych odpadów, np. skoszonej trawy czy obierek warzywnych. Regularnie mieszaj kompost, by zapewnić napowietrzenie. Kompost powinien być wilgotny (ale nie mokry), dlatego jeśli jest zbyt suchy, należy do nawilżać.

Projektowanie, zakładanie i utrzymywanie ogrodów: Warszawa

Doskonale rozumiemy, że założenie kompostownika i używanie dojrzałego kompostu do nawożenia roślin może być trudne dla osób, które nie mają dużej wprawy w ogrodzie. Klientom z Warszawy i okolic oferujemy pomoc w postaci kompleksowych usług ogrodniczych. Zajmiemy się projektowaniem ogrodów, przewidując z góry odpowiednie miejsce na kompostownik. Proponujemy również bieżące wsparcie w utrzymywaniu ogrodu (to np. koszenie trawy, nawożenie kompostem, pielęgnacja roślin itd.). Serdecznie zapraszamy do kontaktu!

Porozmawiajmy o Twoim ogrodzie

Napisz do nas lub zadzwoń, odpowiemy na wszelkie pytania związane z nasza ofertą
KONTAKT

Kontakt z nami

Zapraszamy do kontaktu od poniedziałku do piątku!

  • Tel: 793-157-222
  • ul. Krótka 12a, 05-420 Józefów
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Facebook