Sposoby na zwiększenie prywatności w ogrodzie

Coraz więcej ogrodów to nie tylko duże tereny otaczające domy jednorodzinne, ale też niewielkie powierzchnie ziemi przylegające do mieszkań parterowych w nowych blokach. To właśnie bliskość sąsiadów, chodnika czy drogi sprawia, że chcemy jak najwięcej zachować tylko dla siebie i cieszyć się tak ważnym poczuciem prywatności. Sprawdź, jak możesz zaaranżować swój ogród, by stał się prawdziwym azylem!

Ogrodzenie ogródka, które zwiększy jego prywatność

Dzięki nowoczesnym technikom produkcyjnym i metodom obróbki materiałów możliwe jest szybkie stworzenie dowolnego ogrodzenia. Ogromną popularnością cieszą się konstrukcje modułowe z poziomo ułożonych szerokich listew ze stali nierdzewnej, a rozwiązaniem zapewniającym najwięcej prywatności wciąż pozostaje klasyczny mur, wykończony np. pomalowanym tynkiem albo cegłą dekoracyjną. Wielu właścicieli wspólnotowych musi jednak mierzyć się z pewnymi ograniczeniami i zastosować identyczne ogrodzenia z cienkiej kraty, wskazane w specyfikacji przez zarządcę nieruchomości. W tych przypadkach konieczne może być bardziej kreatywne podejście do tematu prywatności w ogródku.

Rośliny, które odizolują Twój ogród od reszty świata

Jeżeli z uwagi np. na zapisy regulaminu osiedla albo uwarunkowania terenu nie możesz zbudować solidnego ogrodzenia z murowanymi elementami, wciąż możesz cieszyć się spokojem i prywatnością w ogródku dzięki niektórym wyjątkowym roślinom. Twoim sprzymierzeńcem będą szybko rosnące drzewka iglaste, które tworzą gęstą, zieloną ścianę całkowicie oddzielającą ogród od tego, co znajduje się za płotem. To na przykład klasyczny cis czy tuja – warto jednak pamiętać, by młodych drzewek nie sadzić zbyt blisko siebie. Choć to może wydawać się naturalny wybór, po kilku latach drzewka sporo urosną, a tym samym bardzo zbliżą się do siebie i narażone będą na niedobór składników mineralnych z gleby z powodu konieczności konkurowania z pozostałymi. Innym rozwiązaniem jest zasianie roślin pnących, które oplotą całe ogrodzenie, tworząc piękny, zielony ekran. Wspaniale nadaje się do tego np. wilec purpurowy, glicynia kwiecista, róża pnąca, powojnik, hortensja pnąca, wiciokrzew czy milin amerykański.

Mała architektura ogrodowa zwiększająca prywatność

Jeśli chcesz jeszcze lepiej zadbać o swój zielony azyl, a nie chcesz czekać, aż rośliny pnące osiągną optymalne rozmiary, poznaj możliwości małej architektury. Jedną z nich jest drewniany parkan, którego wysokość może pozwolić całkowicie odciąć się od terenu za płotem. Stawiając takie parkany po obu bokach ogrodu, możesz np. dodatkowo wykorzystać je do zadaszenia części ogrodu, by odseparować przestrzeń od sąsiadów z góry. Stawiając u podstaw parkanów masywne donice albo skrzynie, dodatkowo poprawisz walory użytkowe i estetyczne ogrodu, w którym będzie się po prostu przyjemnie spędzało czas.

Aby odpoczynek na świeżym powietrzu we własnym ogródku był przyjemny, komfortowy i bezpieczny, warto zadbać o poczucie prywatności dla całej rodziny. Klientom z Warszawy oraz okolic oferujemy projektowanie, zakładanie i utrzymywanie ogrodów, w których istotną rolę odgrywają różnego rodzaju osłony. Skontaktuj się z nami, by poznać wszystkie możliwości!

Porozmawiajmy o Twoim ogrodzie

Napisz do nas lub zadzwoń, odpowiemy na wszelkie pytania związane z nasza ofertą
KONTAKT

Kontakt z nami

Zapraszamy do kontaktu od poniedziałku do piątku!

  • Tel: 793-157-222
  • ul. Krótka 12a, 05-420 Józefów
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Facebook