Pielęgnacja ogrodu jesienią – jak przygotować teren na nadchodzącą zimę?

Pierwsze przymrozki jeszcze przed nami, dlatego jest to idealny moment na wykonanie ostatnich jesiennych prac ogrodowych. O czym należy pamiętać, by wiosnę przywitać bez konieczności przeprowadzania gruntownych robót?

Byliny, rośliny jednoroczne, drzewa i krzewy 

Pierwszym etapem jesiennych prac ogrodowych są porządki. Należy gruntownie uprzątnąć cały teren, aby opadłe liście nie zgniły, przykrywając trawnik i doprowadzając do jego zniszczenia. Zaleca się zatem zagrabić wszystkie liście, ale też przyciąć gałęzie drzew – zwłaszcza w przypadku objawów chorób roślin. Jeśli w ogrodzie znajdują się gatunki jednoroczne, trzeba będzie pozbyć się ich resztek, jak również wszelkich chwastów porastających rabaty. W przypadku bylin należy usunąć ich uschnięte części i przyciąć tak, by mogły przeczekać zimę. Te rośliny, które źle znoszą ujemne temperatury, wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed mrozem, np. poprzez okrycie specjalną włókniną. A co z glebą? Dobrze jest porządnie przekopać rabaty oraz rozłożyć nawóz z obornika, kompostu czy gotowego produktu ze sklepu ogrodniczego.

Jak przygotować trawnik na zimę?

 Trudno wyobrazić sobie ogród bez trawy – jednolity, zielony dywan pięknie się prezentuje o każdej porze roku i nie wymaga skomplikowanych prac pielęgnacyjnych. Kilka razy do roku konieczne jest jednak przeprowadzenie paru obowiązkowych robót, dzięki którym piękną murawą możemy cieszyć się długimi latami – bez konieczności powtórnego wysiewu czy układania trawy z rolki. W listopadzie wykonujemy ostatnie koszenie, dzięki któremu źdźbła uzyskają optymalną wysokość pozwalającą przetrwać nie tylko przymrozki, ale też przykrycie przez warstwę śniegu lub szronu. Z trawnika obowiązkowo trzeba usunąć wszelkie liście, gałęzie, chwasty i mchy, aby nie dopuścić do ich gnicia. Zabiegiem korzystnie wpływającym na późniejszy wygląd murawy jest aeracja wykonywana aeratorem. Napowietrzenie stosuje się właśnie po sezonie, gdy trawa wymaga rozluźnienia po wielu miesiącach udeptywania.

Szukasz profesjonalistów, którzy pomogą Ci zadbać o przydomowy ogródek tuż przed nadejściem zimy? Klientom z Warszawy, Konstancina-Jeziorny, Otwocka, Piaseczna, Józefowa, Mińska Mazowieckiego oraz okolic oferujemy szeroki zakres usług ogrodniczych, w tym między innymi zakładanie ogrodu, układanie trawy z rolki, wycinkę drzew, równanie ziemi pod trawnik, przycinanie żywopłotów czy montaż systemu automatycznego nawadniania. Serdecznie zapraszamy do kontaktu!

Porozmawiajmy o Twoim ogrodzie

Napisz do nas lub zadzwoń, odpowiemy na wszelkie pytania związane z nasza ofertą
KONTAKT

Kontakt z nami

Zapraszamy do kontaktu od poniedziałku do piątku!

  • Tel: 793-157-222
  • ul. Krótka 12a, 05-420 Józefów
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Facebook